Medus diena

17. janvārī Vilces pamatskolā notika karjeras izglītības pasākums EKO skolas gada tēmas “Pārtika”  ietvaros. Skolā viesojās biškopis Kārlis Bolmanis, saimniecības “Liepiņmuiža’’ īpašnieks. Viņš pastāstīja par to, kā pats nonācis līdz biškopja profesijai, interesantus faktus par bišu dzīvi un biškopja darbu.

Viņš pastāstīja par bišu saimi: bišu māti, traniem, darba bitēm, par viņu uzdevumu saimē un mūža ilgumu. Bišu māte dzīvo aptuveni piecus gadus, darba bišu mūžs ir tikai viens mēnesis, bet tranu dzīves ilgums var sasniegt deviņdesmit dienas. Katrā stropā dzīvo aptuveni divdesmit tūkstoši bišu, taču vasarā bišu skaits vienā saimē var pieaugt līdz astoņdesmit tūkstošiem.

Bišu māte dienā šūnās iedēj ap divtūkstoš oliņu. Pēc divdesmit astoņām dienām no tām izšķiļas jaunās bites.

Latvijā izplatītākās ir trīs – četras bišu šķirnes. Katru trešo kumosu, ko cilvēki iegūst no dabas un apēd, ražo bites. Tas ir lielais bišu paveiktais darbs augu apputeksnēšanā. Bites no dažādiem ziediem ievāc nektāru. Ir liepziedu, rapša, griķu un viršu medus, kas atšķiras gan pēc krāsas, gan pēc garšas un smaržas. Medus ir ļoti dziedniecisks produkts. To izmanto ne vien pārtikā, bet arī skaistumkopšanā, piemēram, masāžās un pirtī.

Bites arī ievāc ziedputekšņus. Katra ziedputekšņu mazā bumbiņa atšķiras ar citādāku krāsu. Ziedputekšņus bites ievieto šūnās. Tiem pāri bites iepilda medu. Tā veidojas ar minerālvielām un vitamīniem bagāts produkts – bišu maize, kuru, regulāri lietojot, cilvēki var ievērojami vairot imunitāti. No dažādiem augiem un sveķiem bites rada bišu līmi – propolisu, kas ir antibakteriāla viela. To izmanto vairāku medikamentu ražošanā.

Kārlis Bolmanis demonstrēja dažus biškopja darbarīkus, bez kuriem bišu dravā nekādi nevar iztikt. Tie ir kaltiņš, dūmeklis, šūnu atvākojamā dakšiņa un slotiņa, divu veidu rāmīši. Protams, biškopja darbā lietojamais inventārs ir bagātāks. Viņš parādīja arī biškopja tērpu.

Pēc interesantā stāstījuma skolēniem bija iespēja degustēt četru veidu medu un bišu maizi. Katrs pasākuma dalībnieks saņēma dāvaniņas – mazu burciņu medus ar ogu piedevām, grāmatzīmi un nelielu bukletu par dažādiem bišu ražotiem produktiem.

Pēc degustācijas viesis saņēma vairākus skolēnu uzdotus jautājumus, piemēram, cik sver bite, kāpēc bitei uz ķermeņa ir dzeltenas svītriņas, cik spārnu ir bitēm, u.c. K.Bolmanis atbildot pastāstīja, ka bitēm ir piecas acis, četri spārni un sešas kājas. Bite sver mazāk par vienu gramu.

Pasākumā piedalījās Jelgavas novada IP galvenā speciāliste karjeras izglītības jautājumos Kristīne Ozolniece.

Daniela Keita Ivanova 6.klase